Recept na tresku

feature photo

Poznáte mieňa? Určite ste o tejto bájnej rybe už počuli. Na Slovensku žil jeden exemplár, toho som po štyroch rokoch neúnavného mrznutia v decembrovej pľušti chytil ja, admin, a to vo Váhu pod Trenčínom. Posledná slovenská treska tak skončila v mrazáku mojich rodičov.
Ale nezúfajte! Aby som odčinil tento hriech, ponúkam vám recept na výrobu domácej tresky. Na mieňov zabudnite, postačia vám k tomu aj bežné ryby. Nemusíte kvôli nim olamovať cencúle spod udice ani čeliť hlúpym otázkam okoloidúcich psíčkarov, či máte nahodené na hokejistu. Prezradil mi ho Jano Pomšár, člen Carp Teamu Kochanovce.

Takže postup prípravy:

Na jeden kilogram tresky potrebujeme asi dva kilogramy rýb. Musíme si teda chytiť jalce, podustvy, nosále, mreny, plotice či červenice.
Keď máme túto najnáročnejšiu časť prípravy s neistým výsledkom za sebou, ryby očistíme, polovicu stiahneme z kože a všetky vyfiletujeme. Zbavíme ich aj veľkých kostí.
Pripravíme slaný roztok, cca tri polievkové lyžice soli na dva litre vody. Do neho namočíme filety a necháme 24 hodín odstáť. Potom ich vyberieme a opláchneme.
Ďalším krokom je príprava marinády. Zmiešame šesť deci octu a šesť deci vody, pridáme dve veľké cibule nakrájané na plátky, 12 až 15 kusov celého čierneho korenia, 4 až 5 guľôčok nového korenia, 2 až 3 bobkové listy a to všetko necháme minútu prevrieť.
Do vychladnutej marinády vložíme prepláchnuté filety tak, aby boli celé ponorené, a necháme šesť dní v chladničke odstáť. Potom vyberieme, opäť prepláchneme a pomelieme na mlynčeku na mäso podobne, ako keby sme robili fašírky.
Uvaríme dve stredne veľké mrkvy a na drobno ich postrúhame. Na malé kúsky nakrájame veľkú cibuľu, všetko to zmiešame s pomletými rybami a pridáme majonézu, ideál je cca 250 gramov. Podľa chuti môžeme dosoliť.
Stačí už len nechať jeden deň v uzavretej nádobe a môžeme natierať na chleba, na rožok a kto chce aj na telo. Ale to už len naozaj veľkí labužníci.

Dobrú chuť

Pozri aj Dusený kapor

Počet komentárov: 7 »

  1. Toto vyzera fajnovo, ked bude cas, vyskusam ten recept :)

  2. A kde vezmes ryby? :-)

  3. […] Recept na tresku […]

  4. janko uz sa tesim ako okostujem tvoju tresku,ja prinesiem vinko k nej……

  5. UIdajne je skvela Ondro. Ty ako kuchar to isto ocenis :-)

  6. Urcite,a ja mam rad ked niekto pripravy nieco mne.

  7. netreba hu variť ?

Komentuj!